Jak powstał "prima aprilis"


Zwyczaj masowego robienia żartów w prima aprilis (łac. pierwszy kwietnia, wym. pryma aprylis), sięga korzeniami czasów starożytnych. Wiele religii tłumaczy powstanie tego zwyczaju własnymi mitami i różnymi wydarzeniami.


W religii chrześcijańskiej takim wydarzeniem są narodziny słynnego Judasza Iskarioty, który miał się urodzić tego właśnie dnia. Dlatego jest to dzieńprima-aprilis.jpg wprowadzania w błąd (obłudy i kłamstwa). Dla starożytnych rzymian miesiące wiosenne, w tym kwiecień, były dniami wielu świąt, zabawy i radości. Pierwszego kwietnia mężczyznom uchodziło publiczne przebieranie się za kobiety i tańczenie na ulicach, w teatrach można było oglądać wiele żartobliwych przedstawień, a ludzie wymyślali różne dowcipy. Jednak prawdziwa geneza tego zwyczaju związana jest ze zmianą daty obchodzenia nowego roku w XVI wieku. Początkowo Nowy Rok obchodzono pod koniec marca, a noworoczne prezenty otrzymywało się właśnie 1 kwietnia. Po reformie papieża Grzegorza, obchodzenie Nowego Roku przesunięto na 1 stycznia, jednak jeszcze długo po tym, wiele osób świętowało zgodnie z poprzednią tradycją. Osoby, które dostosowały się do nowych ustaleń, robiły sobie żarty z innych i nazywali ich April Fool's Day, co oznacza nic innego, jak Dzień Kwietniowych Głupców.

Dzisiejszy prima aprilis to przede wszystkim psikusy, zabawne żarty i śmieszne wkręty, które serwujemy naszym znajomym. Tego dnia każdy myśli, jak zrobić komuś jakiś kawał. Pomysły na prima aprilis są coraz bardziej wyszukane. W Internecie możemy znaleźć niejeden sprawdzony scenariusz na prima aprlis. Najczęściej opisywany i przytaczany pomysł na prima aprilis, jaki zrealizowany został przez człowieka na największej liczbie osób jednocześnie, to psikus brytyjskiego astronoma, Patricka Moore’a, który 1.04.1976 r. ogłosił w mediach, iż o godzinie 9:47 grawitacja na Ziemi będzie szwankować. Dzięki temu ludzie podskakując mieliby się utrzymać w powietrzu dłużej niż zwykle. Tego dnia wiele osób dzwoniło do radia twierdząc, że udało im się lewitować. Inny sławny żart, który ogłoszony został w telewizji BBC, związany jest ze szwajcarskimi rolnikami, którzy dzięki łagodnej zimie mieli wyhodować w przydomowych ogródkach spaghetti. Jak widać, Brytyjczycy maja wspaniałe poczucie humoru oraz wybujałą wyobraźnię, dzięki której wymyślają tak oryginalne kawały na prima aprilis.Każdy lubi wymyślać żarty na prima aprilis, jednak trzeba pamiętać, aby taki dowcip nie uraził nikogo, a tym bardziej nie spowodował zbyt wielkiego stresu u drugiej osoby. We wszystkim należy zachować umiar. Wkręty na prima aprilis powinny być dostosowany zarówno do charakteru jak i stanu zdrowia wkręcanej osoby.

HOME | MAPA STRONY
Copyright ©. All rights reserved. © Bartłomiej Zobek | Design by Projekciarnia